آشنایی با انواع صورت وضعیت

 صورت وضعیت

در تعریف صورت وضعیت پیمانکار بایستی وضعیت کارهایی را که از ابتدا شروع به انجام تا تاریخ تعیین شده طبق نقشه های اجرایی، دستور کار ها و صورتجلسات بایستی مقدار مصالح و تجهیزات پای کار را اندازه گیری کند سپس با توجه به کارهای صورت گرفته مبلغ صورت وضعیت را محاسبه کرده و به مهندس ناظر پروژه تحویل دهد.

در ادامه به آشنایی با انواع صورت وضعیت و وارد مهم آن اشاره خواهیم کرد.

صورت وضعیت در حقیقیت سندی میباشد که در آن پیمانکار خدمات انجام شده را در مدت زمان مشص که در قرارداد ذکر شده است را همراه با مبلغ نوشته و تسلیم مهندس ناظر خواهد داد. برای درک و شناخت کلی نسبت به صورت وضعیت به مفاد شرایط عمومی پیمان باید رجوع کرد.

به بیان راحت تر هدف از نوشتن صورت وضعیت توسط پیمانکار و ارائه آن به کارفرما ( ارائه گزارش مالی از عملکرد عملیات اجرایی انجام شده می باشد) جهت اینکه میزان کارکرد ریالی در پروژه مشخص تا در نهایت کارفرما مبلغ مشص شده را به حساب پیمانکار واریز نماید.

بخش های صورت وضعیت استاندارد

یک صورت وضعیت استاندارد شامل بش های زیر است:

 1. خلاصه مالی کل
 2. فاکتور ها
 3. تجهیز کارگاه
 4. فهرست خلاصه مالی

انواع صورت وضعیت

صورت وضعیت ها را به دو دسته زیر تقسیم میشوند:

 1. صورت وضعیت موقت
 2. صورت وضعیت ماقبل قطعی
 3. صورت وضعیت قطعی

صورت وضعیت موقت : در صورت وضعیت موقت در واقع پیمانکار در حین دوره کار به صورت ادواری مدارک را ارائه میدهد و پول های مطالبه شده که براساس مجموع کارکرد ها  و همچنین مصالح بکاریرده شده در حین انجام پروژه و همینطور  هزینه تجهیز کارگاه در تاریخ مشخص از سوی پیانکار درخواست و کارفرما موظف به پردات آن است.

صورت وضعیت ماقبل قطعی : این صورت وضعیت به گونه ایی است که پیمانکار آرین صورت وضعیت آماده شده خود را بدون در نظر گرفتن مصالح پایکار تهیه میکند

صورت وضعیت قطعی: در صورت وضعیت قطعی یک لیستی از کارهای انجام شده و هزینه تجهیز و برچیدن کارگاه که بعد از تام شدن پروژه به همراه مدارک مورد نیاز که قرار است در پرونده ثبت شود که بر مبنای اسناد و مدارک پیمان تهیه می‌شود و در حقیقت هانطورکه از ناش پیداست  این صورت وضعیت به تنهایی قاطع است و باید از سوی کارفرما پردات شود.

انواع روش های تهیه و تنظیم صورت وضعیت:

انواع روش های تهیه و تنظیم صورت وضعیت عبارتند از:

 1. صورت وضعیت آیتمی

موارد مورد نیاز در این صورت وضعیت بصورت آیتمی عبارتند از:

 • متره فعالیت ها (ریزمتره)
 • صورتجلسات احجام عملیات اجرایی
 • خلاصه متره
 • برگه های مالی
 • قیمت های جدید (ردیف غیر پایه)
 • اقلام فاکتوری
 1. صورت وضعیت مقطوع

موارد مورد نیاز در این صورت وضعیت بصورت آیتمی عبارتند از:

 • ساختار شکست کار در پروژه
 • تعیین برآورد ریالی هر یک از فعالیت ها
 • اختصاص ستونهای درصد پیشرفت فیزیکی و ریالی
 • محاسبه تغییرات بوجود آمده قراردادها در اثر تغییر در مشخصات فنی و نقشه های اجرایی
 • محاسبه کردن مصالح بکار برده در پای کار و تجهیز کارگاه

 

شرکت پرناک پیمان یکی از معتبرترین شرکت های پیمانکاری در زمینه ثبت شرکت، صورت وضعیت، انجام پروژه های پیمانکاری، ساخت سوله، ساخت سازه های فلزی و بتنی و غیره در تمامی استان های ایران اللخصوص استان تهران و البرز میباشد.

About parnak

مهندسین مشاور پرناک با بهره مندی از مهندسان مجرب و با تجربه عمران, معماری, مکانیک, برق و صنایع تمام فعالیت های لازم برای اجرا پروژه, از مرحله طراحی و مهندسی تا تدارکات و ساخت مقیاس واحدهای صنعتی و مسکونی (از پی تا کلید) را در محدوده استان البرز و تهران بر عهده می گیرد. همچنین تا به حال توانسته با ارائه خدمات و پروژه هایی در زمینه مدیریت پیمان (ساخت کارخانه, ساخت سوله , ساخت ویلا و ساخت ساختمان مسکونی ) و همچنین در زمینه معماری (طراحی ابنیه , طراحی داخلی , معماری منظر و بازسازی) نظر مشتریان عزیز را جلب نماید .
Be the first to write a review

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
Call Now Button