مرحله ریختن بتن اصلی

بتن ریزی در هوای سرد

دستورالعمل بتن ریزی در هوای سرد

به بتن باید به چشم یک موجود زنده نگاه کرد.

در آیین نامه گفته شده هرگاه دمای محیط کمتر از ۵ درجه سانتی گراد باشد شرایط بتن ریزی در هوای سرد باید اعمال شود به این دلیل که وقتی هوا سرد باشد آب داخل بتن یخ می زند و عمل هیدراسیون سیمان کامل انجام نمی شود و از طرفی آب بعد از یخ زدن افزایش حجم پیدا می کند و این اتفاق می تواند موجب ایجاد ترک در بتن شود.

در نتیجه بهتر است تا حد امکان در سرما بتن ریزی نکنیم حتی به هنگام آمدن باران و برف بتن ریزی انجام ندهیم چون باران سیمان داخل بتن را شسته و از طرفی آب اضافی که باران ایجاد می کند روی نسبت آب به سیمان بتن ما تاثیر منفی می گذارد مخصوصا باران اسیدی.

برای بتن ریزی در هوای سرد باید چه کار کرد؟

احتمال زیاد یکی از گزینه های موجود استفاده از ضد یخ که به دو صورت پودری و مایع هستند. ضد یخ در واقع یک افزودنی است که چند عملکرده است، هم تسریع در گیرایی بتن هم روان کننده بتن هم از مواد حباب زا در بتن استفاده می کند.

در هر صورت اگر از ضد یخ استفاده کنیم باید کمتر از ۵ درصد وزنی سیمان استفاده شود و حتما طبق دستورالعمل شرکت سازنده آن مصرف شود (یعنی همان جایی که بتن را تهیه می کنید).

به زبان ساده ضد یخ و افزودنی های دیگه حکم دارو برای بتن را دارند و همیشه بهتر است که از داروها کمتر استفاده شود چرا که هر دارویی عوارضی دارد.

همیشه گزینه های دیگری در کنار ضد یخ و مواد افزودنی و حباب سازها وجود دارد مانند:

۱-         سیمان زودگیر و روان کننده و ضد یخ و افزودنی های دیگر.

۲-         کاهش اسلامپ بتن.

۳-         افزایش عیار سیمان.

۴-         در صورت امکان گرم کردن مصالح قبل از اختلاط (استفاده از آب گرم و گرم کردن ماسه و شن و …).

۵-         مراقبت صحیح از بتن.

که موثرترین راه گزینه آخر است و حتی اگر به طور مثال از افزودنی های بتن استفاده کردید باز هم مورد پنجم را انجام بدید.

اگر یک سطح به طور مثال فوندانسیون یا یک سقف را بتن ریزی کردید می توانید از یک پتوی پشم شیشه استفاده کنید به این صورت که پشم شیشه یا پشم سنگ باشد، بالا و پایین آن پلاستیک باشد زیرا اگر به پشم شیشه آب بخورد خاصیت خود را از دست می دهد و خود پشم شیشه ها و همپوشانی داشته باشد و یک روش دیگر این است که سطح مورد نظر را پلاستیک بکشین و روی آن را خاک اره بریزید.

اگر سقف را بتن ریزی میکنید دورتادور طبقه پایین سقف را با پلاستیک بپوشانید تا از جریان باد سرد جلوگیری شود و سعی شود محیط زیر سقف با کمک سیستمهای گرمایشی و یا آتش گرم نگه داشته شود.

About parnak

مهندسین مشاور پرناک با بهره مندی از مهندسان مجرب و با تجربه عمران, معماری, مکانیک, برق و صنایع تمام فعالیت های لازم برای اجرا پروژه, از مرحله طراحی و مهندسی تا تدارکات و ساخت مقیاس واحدهای صنعتی و مسکونی (از پی تا کلید) را در محدوده استان البرز و تهران بر عهده می گیرد. همچنین تا به حال توانسته با ارائه خدمات و پروژه هایی در زمینه مدیریت پیمان (ساخت کارخانه, ساخت سوله , ساخت ویلا و ساخت ساختمان مسکونی ) و همچنین در زمینه معماری (طراحی ابنیه , طراحی داخلی , معماری منظر و بازسازی) نظر مشتریان عزیز را جلب نماید .

Check Also

بتن ریزی در ارتفاع زیاد

یکی از مهم ترین مراحل ساخت سازه های بتنی، ساخت خمیر بتن و بتن ریزی …

Be the first to write a review

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
Call Now Button