خانه / مقالات / ساختمان سازی / درز انقطاع در ساختمان
درز انقطاع

درز انقطاع در ساختمان

درز انقطاع چیست:

به زبان ساده درز انقطاع به فاصله میان دو ساختمان که برای پیشگیری از برخورد ساختمان های مجاور در نظر گرفته می شود می گویند.

در لغت نامه فارسی معنی کلمه درز یعنی فاصله و معنی کلمه انقطاع نیز یعنی قطع‌کننده یا جدا کننده پس وقتی این دو کلمه را در کنار هم قرار دهیم می‌شود، فاصله‌ای که باعث جداشدن می‌گردد.

درز انقطاع در ساختمان

یکی از دلایل اهمیت استفاده از درز انقطاع در ساختمانها خسارت، خرابی و آسیب های ناشی از برخورد ساختمان ها با یکدیگر است.

در آیین نامه استاندارد ۲۸۰۰ به نحوه محاسبه و ساختمان هایی که شامل این قانون می شوند پرداخته شده است. در ضابطه بند ۱-۴-۱ ملاحضات معماری گفته شده برای حذف و یا کاهش خسارت و خرابی ناشی از ضربه ساختمان های مجاور به یکدیگر، ساختمان ها باید با پیش بینی درز انقطاع از یکدیگر جدا شده و با فاصله ای حداقل از مرز مشترک با زمین های مجاور ساخته شوند.

به طور کلی ۳ حالت مختلف در این رابطه وجود دارد:

  • در ساختمان های با هشت طبقه و کمتر فاصله هر طبقه از مرز زمین مجاور حداقل باید برابر پنج هزارم ارتفاع آن طبقه از روی تراز پایه باشد.
  • در ساختمان های با بیشتر از هشت طبقه و یا ساختمان های با اهمیت “خیلی زیاد” و “زیاد” با هر تعداد طبقه، عرض درز انقطاع باید از فرمول جذر مجموع مربعات تغییر مکان های جانبی غیر خطی دو ساختمان محاسبه کرد و در آخرین حالت.

۳- ساختمان های بیش از ۸ طبقه و با اهمیت زیاد و خیلی زیاد در حالتی که مشخصات ساختمان مجاور معلوم نباشد حداقل فاصله هر طبقه از زمین مجاور برابر ۷۰% (هفتاد درصد) تغییر مکان جانبی غیر خطی طرح آن طبقه تعیین می شود.

 ارتفاع مفید ساختمان جهت محاسبه درز انقطاع :

ارتفاع مفید ساختمان، از تراز پایه تا بالاترین سقف ساختمان است

تراز پایه چیست؟

قسمتی از ساختمان که در هنگام وقوع زلزله از آن تراز به پایین دیگراختلاف حرکتی بین زمین و ساختمان وجود نداشته باشد.

اگر در پروژه ای زیرزمین نداشته باشید، تراز پایه از روی سطح فونداسیون محسوب می‌شود.

ولی اگر در پروژه‌ای زیرزمین داشته باشید و دیوارهای آن متصل به سازه باشد و پشت دیوارها توسط خاک متراکم پرشده باشد، در این حالت تراز پایه در نزدیکترین سقف زیرزمین به سطح زمین در نظر گرفته می‌شود.

درباره ی parnak

مهندسین مشاور پرناک با بهره مندی از مهندسان مجرب و با تجربه عمران, معماری, مکانیک, برق و صنایع تمام فعالیت های لازم برای اجرا پروژه, از مرحله طراحی و مهندسی تا تدارکات و ساخت مقیاس واحدهای صنعتی و مسکونی (از پی تا کلید) را در محدوده استان البرز و تهران بر عهده می گیرد. همچنین تا به حال توانسته با ارائه خدمات و پروژه هایی در زمینه مدیریت پیمان (ساخت کارخانه, ساخت سوله , ساخت ویلا و ساخت ساختمان مسکونی ) و همچنین در زمینه معماری (طراحی ابنیه , طراحی داخلی , معماری منظر و بازسازی) نظر مشتریان عزیز را جلب نماید .

همچنین ببینید

طراحی معماری و سازه فلزی کارخانه ایستا صنعت الکا

طراحی معماری و سازه فلزی کارخانه ایستا صنعت الکا واقع در شهرک صنعتی نظرآباد توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.