صورت وضعیت
صورت وضعیت

صورت وضعیت چیست؟

صورت وضعیت

ما در این مقاله قصد داریم بگوییم صورت وضعیت چیست و کاربرد آن را به طور دقیق شرح دهیم. صورت وضعیت سندی است که درآن کار و همچنین خدمات انجام شده در زمان تعین شده و مبلغ قابل پرداخت بر اساس قراردادی که بین طرفین صورت گرفته است، ثبت می شود.

به این گونه است که پیمانکار، در آخر هر ماه وضعیت کار های انجام شده از شروع انجام کار تا پایان ماه را طبق دستور کار و قراردی که با کار فرما نوشته است، به طور دقیق شرح می دهد.

پیمانکار باید علاوه بر وضعیت کار انجام شده در پروژه مقدار مصالح مصرفی، تجهیزات استفاده شده و هزینه هایی که تا پایان ماه صورت گرفته است را صورت وضعیت کند. پیمانکار باید مبلغ صورت وضعیت را به طور دقیق محاسبه کرده و در نهایت به مهندس ناظر تحویل دهد.

در این جا مهندس ناظر باید صورت وضعیتی که توسط پیمانکار شرح داده شده است را با مفاد قراردادی که با کار فرما نوشته شده است تطبیق داده و کنترل کند، در صورت لزوم اصلاحات، با ذکر دلیل ، آن را اصلاح کند.

هدف از تعریف صورت وضعیت چیست

در واقع می توان گفت که هدف پیمانکاران از تعریف و ارائه صورت وضعیت، گزارش مالی و همچنین عملکرد اجرایی انجام شده بر مبنای قراردادی که با کارفرما نوشته است، می باشد.

پیمانکار می تواند طبق این سند از کارفرمای خود در خواست مبلغی در وجه پیمانکار را داشته باشد.

می دانیم که این گزارش توسط پیمانکار نوشته شده و به دست مهندسین مشاور ارسال می گردد و آن ها نیز با نظارت بر روی آن می توانند در صورت نیاز آن را اصلاح کرده و در نهایت باید به کارفرما تحویل دهند.

کارفرما نیز پس از بررسی دقیق گزارشات  صورت وضعیت و تطبیق کار های انجام شده با قرارداد فوق و همچنین با مبلغی که پیمانکار ادعا دارد هزینه کار های انجام شده را به حساب پیمانکار واریز می نماید.

یک صورت وضعیت استاندارد شمال عبارات زیر می باشد:

  1. خلاصه مالی: مبلغ کل کار های انجام شده
  2. کار های فاکتوری: فاکتور مصالح و لوازم لازم جهت انجام عملیات پروژه
  3. تجهیز کارگاه: مبلغ تجهیز با توجه به پیشرفت عملیات تجهیز در هر صورت وضعیت پرداخت می گردد. باید بدانید که مبلغ تجهیز کار به صورت مقطوع پرداخت می شود.
  4. خلاصه مالی فهرست بهای هر رشته به تفکیک: لازم به ذکر است که ممکن است یک صورت وضعیت شامل چندین فهرست بها باشد.

ترتیب چینش صورت وضعیت ها به ترتیب و اولویت استاندارد

  1. مالی کل
  2. خلاصه خلاصه مالی
  3. مالی
  4. خلاصه متره
  5. متره

شرکت پرناک پیمان یکی از معتبرترین شرکت های پیمانکاری در زمینه ثبت شرکت، صورت وضعیت، انجام پروژه های پیمانکاری، ساخت سوله، ساخت سازه های فلزی و بتنی و غیره در تمامی استان های ایران اللخصوص استان تهران و البرز میباشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در تمامی زمینه های پروژه های پیمانکاری از صفر تا صد و همچنین استعلام قیمت می توانید با کارشناسان پرناک پیمان در تماس باشید.

About parnak

مهندسین مشاور پرناک با بهره مندی از مهندسان مجرب و با تجربه عمران, معماری, مکانیک, برق و صنایع تمام فعالیت های لازم برای اجرا پروژه, از مرحله طراحی و مهندسی تا تدارکات و ساخت مقیاس واحدهای صنعتی و مسکونی (از پی تا کلید) را در محدوده استان البرز و تهران بر عهده می گیرد. همچنین تا به حال توانسته با ارائه خدمات و پروژه هایی در زمینه مدیریت پیمان (ساخت کارخانه, ساخت سوله , ساخت سوله در کرج , ساخت ویلا و ساخت ساختمان مسکونی ) و همچنین در زمینه معماری (طراحی ابنیه , طراحی داخلی , معماری منظر و بازسازی) نظر مشتریان عزیز را جلب نماید .

Check Also

آشنایی با انواع صورت وضعیت

 صورت وضعیت در تعریف صورت وضعیت پیمانکار بایستی وضعیت کارهایی را که از ابتدا شروع …

Be the first to write a review

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
Call Now Button