غلطک ها و سه روش غلطک زنی

غلتک یا غلطک چیست ؟

غلتک ها از ماشین آلات بسیار کاربردی و مهمی می باشند که در بسیاری از پروژه های عمرانی و ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند. این ماشین بسیار دقیق و مهم به قدری از اهمیت بالا بر خوردار است که در هیچ پروژه راه و شهر سازی، نمی توان جایگزینی برای کارایی آن پیدا کرد.

در واقع می توان گفت که این ماشین، از ابزار آلات جدایی ناپذیر از صنعت ساخت و ساز و شهر سازی می باشد. با توجه به توضیحاتی که داده شد نتیجه می گیریم که استفاده صحیح از این وسیله از اهمیت بالایی برخوردار است.

در ادامه قصد داریم، سه روش غلطک زنی را به صورت دقیق توضیح خواهیم داد.

انواع غلطک

 1. غلطک دستی
 2. غلطک شبکه
 3. غلطک دو درام
 4. غلطک ارتعاشی
 5. غلطک تک درام
 6. غلطک پاچه فیلی
 7. غلطک کوبشی ( پاچه بزی)
 8. غلطک تایر لاستیکی ( پنوماتیک)
 9. غلطک چرخ دار صاف (غطک سیلندر)

دلیل اهمیت استفاده از غلطک ها

برای اصلاح ایرادات خاک، باید از روش غلطک زنی استفاده کنیم. برای انجام این کار باید با توجه به شرایط، غلطک مناسبی را انتخاب کنیم. برای این که خاک را به مقدار تراکم مورد نیاز برسانیم باید از غلطک ها استفاده کنیم تا مقاومت لایه های خاک به حد مطلوب برسند.

پس با توجه به این موضوع می توان از جمله دلایل استفاده از غلطک ها عبارت اند از:

 • افزایش مقاومت خاک
 • کم شدن قابلیت نفوذ پذیری
 • کم شدن قابلیت تغییر حجم خاک

غلطک دستی چیست؟

از این غلطک برای فشرده سازی خاک استفاده می شود ولی با این تفاوت که ابعاد بسیار کوچک تری نسبت به دیگر غلطک ها دارد و علاوه بر آن، این دستگاه نسبت به سایر نمونه های دیگر، قیمت بسیار پایین تری دارد. برای سنگین تر شدن و بالا بردن وزن غلطک دستی، درون آن را مملو از آب می کنند.

همان طور که از نام این دستگاه پیداست، این غلطک کاملا به صورت دستی بوده و  توسط اپراتور بر روی سطح به حرکت در می آید. لازم به ذکر است که با روی کار آمدن غلطک های ماشینی، استفاده از این غلطک دستی کم تر و منسوخ شده.

اساس کار غلطک ها

برای استفاده از غلطک ها باید مواردی را در نظر بگیریم. از این عوامل می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ضربه
 • ارتعاش
 • عمل ورزیدن
 • اعمال نیروی فشار (نیروی وزن استاتیکی)

تراکم غلطک زنی

همان طور که می دانید، برای  بالا بردن تراکم خاک از عمل غلطک زنی استفاده می کنیم. در واقه تراکم به معنای بالا بردن غلظت مواد می باشد. وقتی با غلطک و با استفاده از فشار زیاد به مواد نیرو وارد می کنیم، باعث ایجاد ترک در بین مواد می شویم، بنا بر این باید اعمال نیرو تا حدی باشد که از روی ضریب قابلیت تراکم پذیری ماده تعین گردد.

About parnak

مهندسین مشاور پرناک با بهره مندی از مهندسان مجرب و با تجربه عمران, معماری, مکانیک, برق و صنایع تمام فعالیت های لازم برای اجرا پروژه, از مرحله طراحی و مهندسی تا تدارکات و ساخت مقیاس واحدهای صنعتی و مسکونی (از پی تا کلید) را در محدوده استان البرز و تهران بر عهده می گیرد. همچنین تا به حال توانسته با ارائه خدمات و پروژه هایی در زمینه مدیریت پیمان (ساخت کارخانه, ساخت سوله , ساخت سوله در کرج , ساخت ویلا و ساخت ساختمان مسکونی ) و همچنین در زمینه معماری (طراحی ابنیه , طراحی داخلی , معماری منظر و بازسازی) نظر مشتریان عزیز را جلب نماید .
Be the first to write a review

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
Call Now Button