محاسبه وزن سوله
محاسبه وزن سوله

فرمول محاسبه وزن سوله های سبک و سنگین

فرمول محاسبه وزن سوله به چه شکلی است؟

با در دست داشتن فرمول محاسبه وزن سوله، می‌توان وزن سازه را به دست آورد. در اصول طراحی سوله، وزن سوله یکی از مهم‌ ترین ارکان به شمار می‌رود؛ چراکه وزن به همراه بارهای وارده بر سوله می‌توانند در طراحی و قیمت نهایی ساخت سوله تاثیر بگذارند.

سوله‌ها در حالت کلی به دو شکل سوله سبک و سنگین ساخته می‌شوند.

سوله‌های سبک به صورت خرپایی طراحی می‌شوند و در نتیجه میزان فولاد به کار رفته در آن‌ها کمتر از انواع سنگین است، بنابراین وزن کمتری نیز دارند. سوله‌های سبک بیشتر برای ساخت گلخانه، دامداری و سوله مرغداری به کار می‌روند. به هر حال، اگر وزن سوله را بتوان از ابتدای اجرای پروژه برآورد کرد، از هزینه‌های اضافی احتمالی که در نهایت ممکن است به وجود بیایند، می‌توان جلوگیری نمود.

وزن واحد سطح سوله با توجه به عوامل متعددی تعیین می شود. منظور ما از وزن واحد سطح سوله، فشاری است که از طرف ستون ها و سقف سوله به فونداسیون وارد می شود.

در ادامه مطلب میخواهیم درباره فرمول محاسبه وزن سوله به چه شکلی است بیشتر توضیح دهیم.

محاسبه وزن سوله به وسیله جرثقیل

جرثقیل در سوله صنعتی کاربرد بسیاری دارد، از این رو برای محاسبه وزن، باید فرمول محاسبه وزن سوله با جرثقیل به کار گرفته شود. برای این کار، لازم است که مواردی از جمله تناژ جرثقیل، دهانه سوله و استانداردهایی که برای زلزله وجود دارند، مورد محاسبه قرار بگیرند.

البته انجام این محاسبات به کمک نرم‌افزارهایی مانند اتوکد به آسانی انجام می‌گیرند.

محاسبه وزن پوشش سقف سوله

باید در نظر داشته باشیم که سقف سوله  به درستی طراحی شود و پوشش سقف سوله مناسب با نوع کاربری و شرایط محیطی سوله انتخاب شود؛ چراکه سقف بر وزن سوله تاثیر زیادی دارد.

اغلب سقف سوله‌ها به حالت شیب‌دار ساخته می‌شود. پوششی که برای سقف سوله انتخاب می‌شود می‌تواند از بین پانل‌های مختلفی بر اساس نوع کاربرد سوله به کار گرفته شود. تمامی وزن این پانل‌ها باید محاسبه شده و در وزن کل سوله، تاثیر داده شوند.

وزن پوشش سوله به چه عواملی بستگی دارد

طراحی درست پوشش سقف سوله نیز بسیار مهم است زیرا تأثیر زیادی بر میزان وزن سوله دارد. سقف سوله‌ها شیب‌دار است و نقش مهمی در استحکام ساختار سوله دارد. البته ساختار سقف نیز وابسته کاربرد سوله است و باید برای ساخت آن از انواع پانل استفاده کرد.

 

  1. پانل ‌هایی که از ورق گالوانیزه و پشم‌ شیشه ساخته شده اند
  2. پانل‌های ساخته‌ شده از ورق‌های آلومینیومی و پشم‌ شیشه

هرکدام از این متریال ها بر وزن، هزینه ساخت و البته استحکام سازه تأثیرگذار هستند. معمولاً برای ساخت سوله های فوق سبک، از سقف های شیبدار استفاده می‌شود.

شرکت پرناک پیمان یکی از معتبر ترین و قدر ترین شرکت ها در ساخت و اجرای انواع سوله در سراسر اینرا می باشد.

این شرکت با در نظر گرفتن استاندارد های جهانی و بین المللی و همچنین به روز ترین متد های ساخت سوله، در حال ساخت، نصب و اجرا آن در سر تا سر کشور می باشد. شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان، با کارشناسان مجرب شرکت پرناک پیمان، تماس حاصل نمایید.

 

 

About parnak

مهندسین مشاور پرناک با بهره مندی از مهندسان مجرب و با تجربه عمران, معماری, مکانیک, برق و صنایع تمام فعالیت های لازم برای اجرا پروژه, از مرحله طراحی و مهندسی تا تدارکات و ساخت مقیاس واحدهای صنعتی و مسکونی (از پی تا کلید) را در محدوده استان البرز و تهران بر عهده می گیرد. همچنین تا به حال توانسته با ارائه خدمات و پروژه هایی در زمینه مدیریت پیمان (ساخت کارخانه, ساخت سوله , ساخت سوله در کرج , ساخت ویلا و ساخت ساختمان مسکونی ) و همچنین در زمینه معماری (طراحی ابنیه , طراحی داخلی , معماری منظر و بازسازی) نظر مشتریان عزیز را جلب نماید .
Be the first to write a review

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
Call Now Button